Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Recommended Posts

Hey guys,
I could use some help with this stein. Was given to me but I have no history on it nor have been unable to identify it. It has no identifying makers mark on the bottom and the markings appear to be:

II / A R 43

1939 1940

Polen

Frank Reich

I would love to hear your thoughts. 
Can anyone identify the unit?

As always.

Thank you 
J

IMG_1120.jpeg

IMG_1121.jpeg

Link to post
Share on other sites

You know its crudeness makes it look like something done in arts & crafts class while recuperating in a hospital facility.  I remember seeing such leather work, ceramics, pillow shams, etc. done for sale or as therapy in VA hospitals years ago.  The patients would make things and take orders for say a leather belt with the owner's name on it and sell it for cigarette money at the canteen.  

 

It is certainly personalized and interesting.  

 

 It reads: Second Abteilung of Artillerie-Regiment 43 and what appears to be a vehicle sign for the unit that served in the Polish and French campaigns.  

 

Edited by SARGE

"You can't please everyone so you have got to please yourself." Ricky Nelson

Link to post
Share on other sites

Speaken sie Dutsch LOL

 

Das Artillerie-Regiment 43 war ein schweres Artillerie-Regiment ohne Regimentsstab, wobei die geplante Aufstellung eines Regimentsstabes zum 1. April 1938 zwar noch durchgeführt wurde, dieser aber bereits im November 1938 zum Regimentsstab vom Artillerie-Regiment 115 umbenannt wurde. 1938 wurde beim Regiment eine 7. (Ergänzungs-) Batterie aufgestellt. Diese 7. (Ergänzungs-) Batterie wurde bei der Mobilmachung zur Bildung des Artillerie-Regiment 268 verwendet.

 

Die II. Abteilung vom Artillerie-Regiment 43 wurde ebenfalls erstmals am 15. Oktober 1935 in Landsberg am Lech, im Wehrkreis VII, aufgestellt. Die Abteilung entstand durch Abgaben aus dem Artillerie-Regiment 7. Im Herbst 1936 wurde die Abteilung zur II. Abteilung vom Artillerie-Regiment 63 umbenannt. Im Herbst 1938 wurde dann wieder eine II. Abteilung vom Artillerie-Regiment 43 aufgestellt. Die neue Abteilung wurde durch die Umbenennung der I. Abteilung vom Artillerie-Regiment 46 aufgestellt. Die Garnisonsstadt der neuen Abteilung war ebenfalls Landshut, ebenfalls Wehrkreis VII. Die Abteilung wurde mit drei motorisierten Batterien, einer Batterie 10-cm-Kanonen, 4. Batterie, und zwei Batterien schwere Feldhaubitzen, 5. und 6. Batterie, aufgestellt. Anfangs war die Abteilung Korpstruppe und unterstand dem VII. Armee-Korps. 1940 wurde die 4. Batterie ebenfalls auf schwere Feldhaubitzen umgegliedert, so dass dann sämtliche Geschütze nur noch schwere Feldhaubitzen waren. Die Abteilung war inzwischen Heerestruppe im Westen. Zu Beginn des Westfeldzuges unterstand die Abteilung dem VII. Armee-Korps. Am 1. Februar 1941 wurde die 5. Batterie zur Aufstellung der 2. Batterie der Heeres-Flak-Abteilung 277 abgegeben und wieder ersetzt. 1941 ging die Abteilung in den Osten zur Heeresgruppe Mitte. Am 19. Juni 1941 unterstand die Abteilung dem VII. Armeekorps. Bei dieser Unterstellung blieb es nur bis Anfang Juli 1941. Ab Anfang Juli 1941 wurde die Abteilung dem XXIV. Armeekorps unterstellt. Mitte August 1941 wurde die Abteilung kurzzeitig dem XX. Armeekorps unterstellt. Noch Mitte August 1941 wurde die Abteilung dem XXXXVI. Armeekorps unterstellt. Bei dieser Unterstellung blieb es bis Anfang September 1941. Da wurde die Abteilung dann direkt der 4. Armee unterstellt. Anfang Oktober 1941 unterstand die Abteilung wieder dem XX. Armeekorps. Im Oktober 1941 war sie im Raum Kiew eingesetzt. Ende des Jahres 1941 war die Abteilung dann wieder direkt der 4. Armee unterstellt. Anfang 1942 unterstand die Abteilung wieder dem XX. Armeekorps. Im Monat Juli 1942 unterstand die Abteilung für ca. 3 Wochen dem XXXXVII. Armeekorps. Ende Juli 1942 wurde der Stab dann dem LIII. Armeekorps unterstellt. Bei dieser Unterstellung blieb es dann bis Mitte September 1942. Mitte September 1942 wurde die Abteilung der 3. Panzerarmee unterstellt. Mitte Oktober 1942 unterstand die Abteilung dem XXVIII. Armeekorps. Von November 1942 bis 1943 ist die Abteilung dem VI. Armeekorps unterstellt. Am 30. Juni 1943 unterstand die Abteilung dem VII. Armeekorps. Später wurde die Abteilung der Heeresgruppe Süd unterstellt. Im Oktober 1943 war die Abteilung bei der 4. Panzerarmee im Einsatz. Im März 1944 war sie im Kessel von Kamenez-Podolsk eingesetzt. Am 30. Oktober 1944 bildete die Abteilung die V. Abteilung vom Volks-Artillerie-Korps 388 mit der 13. und 14. Batterie.

 

Kommandeure des II Bataillon

Major Fergg (1939)

Major der Reserve Rudolph Wirsing (1944)

 

 

Edited by patches
Link to post
Share on other sites

Actually😄.......  here it is translated...

and thank you!

 

The artillery regiment 43 was a heavy artillery regiment without regimental staff, although the planned establishment of a regimental staff was still carried out on April 1, 1938, but this was renamed to regimental staff of the 115 artillery regiment in November 1938. In 1938 a 7th (supplementary) battery was installed at the regiment. This 7th (supplementary) battery was used during mobilization to form the Artillery Regiment 268

 

The II. Division of Artillery Regiment 43 was also set up for the first time on October 15, 1935 in Landsberg am Lech, in Wehrkreis VII. The department was created by levies from Artillery Regiment 7. In autumn 1936 the department was renamed to II. Department from Artillery Regiment 63. In the autumn of 1938, a second division from the 43rd Artillery Regiment was set up. The new department was established by renaming the I. Department from Artillery Regiment 46. The garrison town of the new department was also Landshut, also military district VII. The department was set up with three motorized batteries, one battery of 10 cm cannons, 4th battery, and two batteries of heavy field howitzers, 5th and 6th battery. Initially the division was corps troops and was subordinate to the VII Army Corps. In 1940 the 4th battery was also reclassified to heavy field howitzers, so that all guns were then only heavy field howitzers. The department was now an army force in the west.

 

At the beginning of the western campaign, the division was under the VII Army Corps. On February 1, 1941, the 5th battery for the installation of the 2nd battery of the Army Flak Department 277 was handed over and replaced again. In 1941 the division went east to Army Group Center. On June 19, 1941, the department was under the VII Army Corps. This subordination only remained until the beginning of July 1941. From the beginning of July 1941 the department was subordinated to the XXIV Army Corps. In mid-August 1941, the department was briefly assigned to the XX. Army Corps subordinated. In mid-August 1941, the department was assigned to the XXXXVI. Army Corps subordinated. It remained under this subordination until the beginning of September 1941. Then the department was subordinated directly to the 4th Army. At the beginning of October 1941 the department was again subject to the XX. Army Corps. In October 1941 she was deployed in the Kiev area. At the end of 1941 the department was again directly subordinate to the 4th Army. At the beginning of 1942 the department was again subject to the XX. Army Corps.

 

In July 1942 the department was subordinate to the XXXXVII for about 3 weeks. Army Corps. At the end of July 1942, the staff was then the LIII. Army Corps subordinated. This subordination remained until mid-September 1942. In mid-September 1942, the division of the 3rd Panzer Army was subordinated. In mid-October 1942 the department was under the XXVIII. Army Corps. From November 1942 to 1943 the department is the VI. Army Corps subordinated. On June 30, 1943, the department was under the VII Army Corps. The department was later subordinated to Army Group South. In October 1943 the department was in action with the 4th Panzer Army. In March 1944 she was deployed in the Kamenets-Podolsk pocket. On October 30, 1944, the division formed the V division of the People's Artillery Corps 388 with the 13th and 14th batteries.

 

Commanders of the II battalion

Major Fergg (1939)

Major of the Reserve Rudolph Wirsing (1944

Edited by GatorDoc
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...